Na czym polega rozsądne planowanie zakupów? (Biedronka)

22. 09. 2017

W dzisiejszych czasach ilość towarów na sklepowych półkach jest ogromna. Nie można narzekać na brak możliwości wyboru. Z jednej strony to dobrze - każdy może znaleźć idealne dla siebie produkty. Z drugiej jednak strony mnogość opcji sprawia, że ciężko jest się zdecydować, a twórcy reklam prześcigają się w chwytliwych hasłach i zachęcaniu do nabycia właśnie tego, konkretnego produktu. Nietrudno wówczas zacząć bezmyślnie wydawać pieniądze. Jak temu zapobiec?

Sprawdź, czy na pewno potrzebujesz danej rzeczy

Hasła, zachęcające do zakupów czy kolorowe slogany potrafią mocno oddziaływać na ludzi. Zanim jednak sięgnie się po kolejną, "wyjątkową, unikalną" rzecz na promocji, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy ja rzeczywiście muszę mieć tę nową sukienkę/książkę/szminkę? Czy jest to niezbędna na daną chwilę rzecz? Jeśli nie - lepiej jej nie kupować. Promocja promocją, ale może nie potrzeba wydawać nawet tych 50% ceny pierwotnej? 

Rób zakupy z ręcznie spisaną listą

Przed wyjściem do sklepu - czy to na codzienne, spożywcze zakupy, czy też na do galerii handlowej, dobrze jest przygotować sobie konkretną listę produktów do kupienia i konsekwentnie się jej trzymać. Warto postanowić sobie: nie kupię żadnej rzeczy, której nie ma na liście. Dzięki temu nie okaże się potem, że przyszło się po zaledwie trzy rzeczy, a wychodzi ze sklepu z dwoma pełnymi siatkami. 

Kontroluj wydatki

Opłaca się regularnie prowadzić budżet wydatków i przychodów. Wówczas czarno na białym widać, na co najwięcej się wydaje i gdzie można zaoszczędzić, ograniczając zakupy z danej dziedziny. Wymaga to pewnej dyscypliny, ale jest kwestią przyzwyczajenia się. Zmiany mogą być widoczne już po kilku miesiącach. 

Planowanie zakupów to nawyk, który warto sobie wypracować. Wynika z tego wiele pozytywnych korzyści, które przekładają się również na stan konta.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta