Jak wygląda żywność ekologiczna w Polsce? (Carrefour)

01. 07. 2017

Wiedza ludzi o zdrowym trybie życia znacząco wzrosła w ostatnich latach. Coraz częściej przeciętny klient zwraca uwagę na skład kupowanego produktu oraz na miejsce pochodzenia owoców i warzyw. Dlatego rynek żywności ekologicznej w Polsce rozwija się w dość szybkim tempie, o 10-20% w skali roku.

Żywność ekologiczna w Polsce

W 2015 roku wartość rynku produktów ekologicznych w Polsce wynosiła zaledwie 700 milionów złotych. Szacuje się, że w 2017 roku wzrośnie o kolejne 300 milionów. Są to imponujące liczby, ale wciąż daleko nam do zachodnich krajów Europy. Podczas kiedy w Polsce eko produkty stanowią zaledwie pół procenta całego rynku żywności, u naszych sąsiadów jest to aż osiem procent.

Czy eko musi być drogie?

Obecnie ceny produktów ekologicznych są wyższe o nawet kilkadziesiąt procent od standardowych produktów. Przyjmuje się jednak, że różnice te będą maleć wraz ze wzrostem skali produkcji eko żywności.

Wysokie ceny wynikają także z bardzo wysokich kosztów eko produkcji. Przepisy unijne dokładnie określają jej zasady. Proces produkcyjny musi być ekologiczny w co najmniej 95%, a uprawa warzyw i owoców musi być przeprowadzana bez użycia jakichkolwiek nawozów i chemikaliów, na gruncie o określonych właściwościach oraz z pełną troską o środowisko naturalne.

Modne eko

Obecnie rośnie moda na zdrową żywność, a ekologiczne sklepy wyrastają jak grzyby po deszczu. Pozostaje mieć nadzieję, że ceny eko produktów w najbliższym czasie spadną i staną się bardziej przystępne cenowo dla przeciętnego klienta.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta