Ile wydamy w tym roku na Święta Bożego Narodzenia? (E.Leclerc)

16. 11. 2017

Centrum handlowe: E.Leclerc Wrocław
Boże Narodzenie to najważniejsze święto w roku, wydaje się więc że nie można na nim oszczędzać. Ile zamierza na nie przeznaczyć statystyczna Polska rodzina? Czy święta w Polsce finansuje się z środków własnych czy też z oszczędności i pożyczek? Sprawdzamy!

Według wyników badań przeprowadzonych przez PBS dla Provident, aż 25% Polaków deklaruje oszczędne podejście do wydatków świątecznych. Budżet przeznaczony na święta planują oni zamknąć w kwocie 400 zł. Tylko 10% Polaków na święta zamierza wydać ponad 1000 zł. Pomimo tych dysproporcji, duża część z nas deklaruje, że nie będzie kupować najtańszych produktów na święta.

Średnia kwota, jaką Polacy planują wydać na święta to 720 zł. W poszczególnych grupach wiekowych wydatki na święta są różne. Wysokość kwoty zależy także od zarobków. Mniej wydają osoby młode, które nie zajmują się organizacją świąt a więc pieniądze przeznaczają jedynie na upominki.

Trzy czwarte Polaków wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia pokryje z bieżących dochodów natomiast 40% skorzysta ze zgromadzonych oszczędności. Tylko 2-3% Polaków podczas przygotowań do świąt ma zamiar skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Są to między innymi pożyczki od rodziny lub w bankach.

Niestety, nie wszystkich Polaków będzie stać na kupienie każdego z potrzebnych produktów na święta. 13 % badanych przyznaje, że będzie musiało ograniczyć świąteczne wydatki. Większość ankietowanych, bo aż 45% zamierza zakupić wszystkie niezbędne produkty, jednak będzie wybierać te możliwie najtańsze. Ponad jedna trzecia ankietowanych nie będzie ograniczać się do najtańszych artykułów podczas przedświątecznych zakupów.
Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta