Czorsztyn – atrakcja turystyczna i piękne krajobarazy

02. 07. 2017

Centrum Galaxy Centrum handlowe
Pieniny są jednym z najbardziej uroczych zakątków polskiej części łańcucha Karpat. Na granicy Gorców, Pienin i Spisza znajduje się gmina Czorsztyn, która zachowała swoją historyczną nazwę mimo iż znajduje się w Maniowcach. Do Czorsztyna można dojechać samochodem z Nowego Targu lub Nowego Sącza drogą krajową nr 969. Czorsztyn jest znaną miejscowością wypoczynkową, do której zjeżdżali już letnicy w XIX i XX w.

Letniskowa osada położona jest nad brzegami Dunajca. Budowa zbiornika wodnego w latach 90 sprawiła, że osadnicy przenieśli się do Nowego Czorsztyna zwanego Nadzamczem. Na wyspie Stylchyn powstała osada turystyczna, która przez okolicznych mieszkańców zwana jest skansenem. Znajdują się tutaj pensjonaty i wille dla turystów, a restauracje serwują regionalne potrawy.

Pensjonaty agroturystyczne noszące tutaj nazwę Galicyjskie Gospodarstwo Gościnne przygotowują tanie kwatery dla gości. W sezonie letnim działa przystań jachtowa Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego, a także wypożyczalnie sprzętu pływającego, w Kluszkowcach korty tenisowe oraz w miernej zjeżdżalnie wodne.

Atrakcją turystyczną jest też rejs statkiem Biała Dama po wodach jeziora. Przejażdżki konne i wczasy w siodle organizuje Ośrodek konia Huculskiego. Gmina Czorsztyn zimą jest również atrakcyjna.

Zapora przerodziła Dunajec w miejscu, gdzie na jego brzegach wynoszą się dwie średniowieczne twierdze. Zrujnowane mury XIV w zamku w Czorsztynie usytuowanego na dawnym szlaku kupieckim z Polski na Węgry. Z zamkiem związane są dwie postaci rycerza Zawiszy Czarnego i przywódcy buntów chłopskich Kostki Napierskiego.

W okolicy znajduje się Wąwóz Sobczański, gdzie Górale obronili króla Jana Kazimierza przed Szwedami czasie Potopu. Twierdzę w Niedzicy wynieśli Landgrafowie Spiscy i przez długie lata była że władaniu Węgrów. Gmina Czorsztyn nadal się rozwija.

Obserwuj nas:

Produkty z centrum handlowego Centrum Galaxy

Popularne sieci handlowe

Miasta