Jak zachęcić dziecko do nauki?

23. 08. 2018

Autor: Promoceny

Mała pociecha spędzająca czas na nauce w samotności często nie potrafi sobie poradzić z trudnymi zadaniami i wymaga pomocy. Dziecko pozostawione same sobie zacznie się wykręcać od lekcji czy zadań domowych. Niniejszy poradnik dla rodziców odpowie na podstawowe pytanie: Jak zachęcić dziecko do nauki?

Mała pociecha spędzająca czas na nauce w samotności często nie potrafi sobie poradzić z trudnymi zadaniami i wymaga pomocy. Dziecko pozostawione same sobie zacznie się wykręcać od lekcji czy zadań domowych. Niniejszy poradnik dla rodziców odpowie na podstawowe pytanie: Jak zachęcić dziecko do nauki?

 

Już na wczesnym etapie rozwoju dziecko nieustannie się uczy przez naśladowanie otoczenia, a przede wszystkim rodziców. Wykorzystanie naturalnego zachowania małej pociechy jest bardzo ważne, gdyż jest pomocne w kreowaniu pozytywnego wizerunku uczenia się. Rodzic może rozłożyć puzzle czy klocki i zacząć zabawę nimi. Maluch z ciekawości podejdzie do bawiącego się dorosłego i zacznie układać elementy. Podobnie jest z czytaniem książeczek, w których znajdują się zwierzątka, figury geometryczne, literki czy cyferki. Inną metodą są gry planszowe, które uczą w formie zabawy nowych słów, liczenia przez poruszanie się pionkiem, rywalizacji czy znoszenia porażek. Uczestniczy w nich zazwyczaj większe grono osób, co pozwala na jeszcze większą przyjemność płynącą z nauki.

 

Edukacja dzieci w wieku wczesnoszkolnym to też nauka przez zabawę. Przykładem jest przyswajanie języka obcego przez śpiewanie piosenek. Zamiast nieustannie ćwiczyć gramatykę, czytając podręcznik, lepiej dziecko nauczyć śpiewać znaną i lubianą piosenkę w języku obcym. Dodatkowym atutem śpiewania jest wzbogacanie słownictwa. Dziecko w szybkim tempie przyswoi nowe słówka przez powtarzanie wersów śpiewanego utworu. Aby nauka piosenki była skuteczna, należy posiadać tekst utworu do czytania oraz odtwarzacz dźwiękowy (laptop z dostępem do Internetu). Dziecko jednocześnie przyswoi pisownię i poprawną wymowę, a wszystko odbędzie się w formie zabawy.

 

Starsze dzieci są bardziej wymagające i mniej skore do nauki, szczególnie gdy zacznie się rok szkolny. Konieczne są kreatywne formy zabawy. Bardzo dobrym pomysłem jest wizyta w planetarium, muzeum, palmiarni czy oceanarium. Wrażenia słuchowe powiązane ze wzrokowymi rozbudzą wyobraźnię chłopaka czy abstrakcyjne myślenie dziewczyny i pozwolą na przyjemną naukę. Podobnie jest ze znakami i przepisami ruchu drogowego. Jadąc samochodem czy spacerując wzdłuż drogi, można mówić dziecku, co oznacza trójkąt, stop czy inne znaki, aby nie miało problemów z teorią, zdając egzamin na kartę rowerową.

 

Nastolatkowie często starają się usamodzielnić i nabywać wiedzę bez udziału rodziców. Doceniają coraz bardziej kontakt z rówieśnikami. Przedłużenie nauki w formie zabawy jest możliwe bez opiekunów. Swoje pociechy można wysyłać na profesjonalne kółka językowe, plastyczne, muzyczne oraz na obozy edukacyjne w trakcie wakacji. Dziecko podczas obozu nie tylko spędzi czas na nauce w towarzystwie rówieśników, ale także nadal będzie się bawiło. Obozy edukacyjne to zajęcia tematyczne wzbogacone o ogniska, wycieczki czy sport. Nastolatek nie będzie miał czasu na nudę, a brak bezpośredniej pieczy rodziców przyniesie dodatkowe bonusy. Dziecko zacznie samo decydować w wielu kwestiach, na które mieli wpływ rodzice oraz nie odzwyczai się od nauki, co ułatwi powrót do szkoły, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny.

 

Kreatywna nauka to proces trwający od najwcześniejszych etapów rozwoju dziecka. Niewinne zabawy przeradzają się często w pasje, które są kontynuowane na kółkach tematycznych, w klubach sportowych czy na obozach edukacyjnych.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta