Jak wybrać wentylator stojący do domu? Poradnik zakupowy

28. 05. 2024

Lato to ulubiona pora roku wielu osób, jednak upał panujący w pomieszczeniach nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Ratunkiem może okazać się wentylator stojący, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i przynosi ulgę podczas wysokich temperatur. Jakimi parametrami powinien wyróżniać się solidny wiatrak i co wziąć pod uwagę podczas zakupów? Poniżej garść przydatnych informacji.

Co to jest wentylator?

Wentylator to urządzenie, które służy do schładzania pomieszczeń. Jest niezastąpiony podczas gorących dni, szczególnie w miejscach, w których nie ma możliwości zainstalowania klimatyzacji. Działanie wiatraka polega na jednokierunkowym ruchu wirnika, dzięki czemu użytkownik od razu odczuwa przyjemny powiew chłodnego powietrza. Sprzęt pracuje punktowo, jednak jest lekki, więc łatwo go przestawić w inne miejsce.

Można wyróżnić kilka rodzajów wentylatorów, które różnią się między sobą wielkością, parametrami i funkcjami. Jednym z najtańszych i najprostszych modeli jest wentylator stojący. To tradycyjny wiatrak łopatkowy, który posiada śmigła przysłonięte osłoną kratkową. Sprawdzi się w domu, mieszkaniu, biurze lub gabinecie.

Na co zwrócić uwagę, kupując wentylator stojący?

Podczas wyboru urządzenia należy przyjrzeć się kilku istotnym parametrom, które mówią m.in. o funkcjonalności sprzętu. Poniżej najważniejsze z nich:

  • moc – uniwersalna moc urządzenia waha się w granicy od 40 do 60 W. Większa wartość sprawdzi się w dużych wnętrzach wymagających natychmiastowego schłodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższa moc, tym większy pobór prądu i głośniejsza praca wiatraka;
  • głośność – wentylator powinien pracować cicho, aby nie zakłócać codziennych czynności. Najlepiej, aby nie przekraczał 60 dB. Modele o głośności 35 dB można porównać do cichej rozmowy, zatem ich działanie w pomieszczeniu nie będzie przeszkadzało domownikom;
  • regulacja kąta nachylenia – pozwala dostosować kierunek przepływu powietrza wedle bieżących potrzeb;
  • zasięg nawiewu – ta opcja jest szczególnie ważna przy dużym metrażu pomieszczenia. Warto wybrać wentylator, którego zasięg nawiewu wynosi ok. 10 m, ponieważ zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza;
  • tryb nawiewu – użytkownicy mają do wyboru wiatraki z kilkoma trybami nawiewu. Są to:

– nawiew normalny, systematycznie rozprowadzający powietrze,

– nawiew naturalny, imitujący podmuchy wiatru,

– nawiew mocny o stopniowym wygaszaniu powiewu, aż do momentu wyłączenia sprzętu;

  • prędkość pracy – w większości wiatraków istnieje możliwość ustawienia trzech poziomów prędkości. Dzięki temu użytkownik może dostosować poziom pracy urządzenia do swoich potrzeb;
  • oscylacja – ta opcja, która umożliwia obracanie się urządzenia wokół własnej osi, dzięki czemu powietrze jest skutecznie rozprowadzane po całym wnętrzu.

Dodatkowe funkcje i parametry

Oprócz aspektów technicznych warto też wziąć pod uwagę inne rzeczy, które podnoszą komfort użytkowania wentylatora. Jedną z nich jest sposób sterowania. Obecnie większość wiatraków jest wyposażona w pilot umożliwiający kierowanie pracą urządzenia. Jednak użytkownicy mają także do dyspozycji nowoczesne modele z funkcją sterowania za pomocą aplikacji w telefonie.

Materiały wykorzystane do produkcji wiatraka to kolejny parametr godny uwagi. Trzeba pamiętać, że słabej jakości komponenty mogą się szybko zużyć i pękać. Najlepszym wyborem będzie zatem wariant zbudowany z twardego tworzywa sztucznego lub stali chromowanej.

Oprócz tego ważna jest mobilność sprzętu. Jeśli wentylator będzie wykorzystywany w kilku pomieszczeniach, warto postawić na model z kółkami przymocowanymi do podstawy. Z pewnością ułatwi to przenoszenie sprzętu, szczególnie w przypadku, gdy jest on duży i masywny.

Sporym udogodnieniem dla alergików może się okazać wentylator z filtrami i funkcją nawilżania. Takie urządzenie nie tylko chłodzi, ale również nawilża i oczyszcza powietrze. Pomaga zatem w zwalczaniu suchości oczu, błon śluzowych i podrażnień gardła.

Na końcu należy się przyjrzeć designowi produktu. Wiatrak nie powinien zaburzać estetyki pomieszczenia, dlatego warto postawić na model, który będzie spójny z aranżacją wnętrza. Do wyboru są wentylatory w różnych rozmiarach i kolorach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Skuteczny sposób na ochłodę

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń to podstawa dobrego samopoczucia w upalne dni. Podczas wysokich temperatur warto zatem skorzystać z wentylatora podłogowego, który zapewni przyjemne podmuchy chłodnego powietrza.

Wybierając wiatrak, należy pamiętać, że dobrej jakości sprzęt powinien się wyróżniać przede wszystkim odpowiednią mocą i cichą pracą. Jednak poza swoją podstawową funkcją, urządzenie może mieć również szereg innych przydatnych opcji, takich jak np. nawilżanie i filtrowanie powietrza. Przed przystąpieniem do zakupów warto zatem poświęcić chwilę na przeanalizowanie najważniejszych parametrów i wybrać produkt dopasowany do potrzeb domowników. Taki sprzęt z pewnością posłuży przez wiele sezonów.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta