Nowa piramida żywieniowa – jakie niesie za sobą zmiany?

15. 12. 2017

Galeria Podkowa Centrum handlowe
Nareszcie nastąpiła rewolucja w sposobie żywienia i sposobie postrzegania zdrowych proporcji w żywieniu. Nowa piramida żywieniowa wydana przez Instytut Żywności i Żywienia zastąpiła swoją poprzedniczkę z 2009 roku.

Przybrała także nową nazwę, czyli - piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Taka nazwa została wybrana nie bez przyczyny, ponieważ miała za zadanie podkreślić istotę wysiłku fizycznego oraz aktywności, którego rola jest nieoceniona w codziennym pościgu za zdrowiem.

Nowa piramida fizyczna tak samo jak jej poprzedniczka składa się z kilku pięter. Na każdym piętrze możemy zaobserwować odmienne grupy produktów spożywczych. Każda z tych grup różni się pod względem wartości odżywczych oraz walorów smakowych. Żadne piętro nie jest w stanie zapewnić wszystkich składników odżywczych i tylko urozmaicona dieta składająca się z produktów istniejących w konkretnych piętrach może zagwarantować prawidłowe żywienie.

Obecna piramida żywieniowa zwraca uwagę na aktywność fizyczną, która przedstawia jako bardzo istotny element profilaktyki zdrowotnej. Co więcej, na randze zyskały warzywa i owoce, które obecnie są najważniejszą grupą produktów spożywczych. Automatycznie, produkty zbożowe straciły na swojej randze. Choć nadal są bardzo istotne, to ich wkład w zdrowe żywienie został mocno obniżony. Nowością w nowej piramidzie żywieniowej są zioła, doceniono wkład tych produktów jako dodatek do różnego rodzaju potraw. Zwrócono także uwagę na zmniejszenie ilości spożywanej soli. Nowa piramida żywieniowa zawiera także orzechy. Są one tutaj przedstawione jako wartościowe źródło składników nienasyconych tłuszczy, a także witamin oraz różnorodnych składników mineralnych.

Obserwuj nas:

Produkty z centrum handlowego Galeria Podkowa

Popularne sieci handlowe

Miasta