Jak przygotować grób najbliższych do Święta Zmarłych? (Aldi)

16. 10. 2017

Centrum handlowe: Plejada Sosnowiec
W dniu Wszystkich Świętych grób musi być doprowadzony do ładu. Oczywiście idealną sytuacją jest ta, kiedy o grób dbamy przez cały rok. Dzięki temu przed tym ważnym dniem wystarczy niewielkie odświeżenie.
Przede wszystkim czym umyć grób? Nieodpowiednia będzie wszelka chemia. Istnieje cała gama środków czyszczących do różnego rodzaju kamieni, ale czy stosowanie ich jest naprawdę konieczne? Większość zabrudzeń można usunąć domowymi sposobami, a najskuteczniejszym z nich jest ciepła woda. Można do niej dodać soku z cytryny. Jest to środek naturalny, bezpieczny dla środowiska i delikatny dla drogiego kamienia. Jeżeli jakieś zabrudzenie jest szczególnie oporne warto je namoczyć i delikatnie usunąć drewnianą szpatułką. Szpatułką usuniemy także zaschnięty wosk bez ryzyka zarysowania grobu.

Nieodpowiednie są mocne środki chemiczne, natłuszczające (powodują szybsze niszczenie kamienia), płyny pieniące (do mycia naczyń, do mycia armatury), ostre szczotki i drapaki. Grób umyty ciepłą wodą, wytarty do sucha i wypolerowany miękką szmatką będzie prezentował się równie dobrze bez szkody dla otaczającego środowiska.

Jeżeli grób posiada miejsce na posadzenie kwiatów to warto zrobić to na kilka dni przed świętem. W nocy w listopadzie bywa już bardzo zimno, ale istnieje wiele odmian kwiatów kwitnących, które wytrzymają temperaturę do zera, np. astry, miniaturowe chryzantemy, aksamitki. W Polsce wiele osób okolicę swojego rodzinnego grobu grabi wyznaczając alejki. Warto poświęcić te kilka chwil aby okolica także prezentowała się estetycznie.

Dzień przed świętem można zapalić duże znicze, które płoną kilkadziesiąt godzin. Kwiaty cięte warto przynieść rano ze sobą, wiązanki i doniczki także. Niestety wiele osób nie szanuje przygotowań i wagi tego święta okradając groby.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta