Czy całodobowe sklepy monopolowe mogą zniknąć? (Piotr i Paweł)

03. 11. 2017

Centrum handlowe: Centrum Handlowe Atrium Molo
W Polsce dostęp do alkoholu jest bardzo prosty. W dużych miastach niemal na każdym rogu znajdują się całodobowe sklepy monopolowe. Niedługo ma się to zmienić za sprawą nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, którą przygotował rząd. Co trzeba o niej wiedzieć? Kiedy wejdzie w życie?

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dotyczy m.in. zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych, oprócz tych wyznaczonych. Samorządy będą mogły podejmować decyzje o maksymalnej liczbie punktów z asortymentem alkoholowym oraz ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach 22-6. Projekt rządu wejdzie w życie już 1 stycznia 2018 roku.

Ustawa ma przyczynić się do zmniejszenia dostępu do alkoholu, który w nadmiernych ilościach poważnie szkodzi zdrowiu. Niestety, w Polsce występuje też cały czas rosnące zjawisko alkoholizmu.

Niedawno Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że chce również wprowadzić zakaz emitowania reklam piwa w telewizji, radiu, kinach i teatrach w godzinach 20-23. Obecnie zakazane jest promowanie wyrobów chmielowych od godziny 6 do 20. Na razie jednak nie wiadomo, czy zakaz reklam z piwem zacznie obowiązywać oraz jakie przyniósłby rezultaty.
Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta