Olejek kokosowy do smażenia - jego wyjątkowe właściwości i szerokie zastosowanie

15. 02. 2018

Bardzo dużą wagę kładzie się obecnie na zdrowy sposób odżywiania. Ciągłe poszukiwanie niskokalorycznych alternatyw pozwala odkryć całkiem nierozpowszechnione wcześniej rozwiązania. Jednym z takich produktów jest olejek kokosowy, który znalazł swoje zastosowanie zwłaszcza w ramach smażenia potraw. Posiada gamę właściwości odżywczych, które sprawiają, że stanowi on ciekawą alternatywę dla innych produktów z tej dziedziny. O jego atutach można się przekonać w dalszej części artykułu.

Zalety używania olejku kokosowego

 

Bardzo istotną zaletą olejku kokosowego jest możliwość smażenia w wysokich temperaturach. Dzięki temu produkt nadaje się nawet do głębokiego smażenia i nie szkodzi naszemu zdrowiu. Osiągana wysoka temperatura powoduje brak wydzielania się toksycznych substancji, co tym bardziej umożliwia przygotowanie zdrowych potraw na co dzień.

 

Inną niezwykłą cechą olejku kokosowego jest posiadanie związków antyoksydacyjnych, które przekładają się na hamowanie procesów starzenia się skóry. Pozwala to na stosowanie go w przemyśle kosmetycznym do produkcji środków służących regeneracji skóry i włosów. Olejek wykorzystuje się również jako lek na trądzik czy różnego rodzaju wysypki skórne. Jest tak za sprawą właściwości przeciwzapalnych oraz bakteriobójczych, które wykorzystuje się na szeroką skalę w medycynie naturalnej.

 

Poza tym olejek kokosowy zawiera też właściwości, które służą poprawie zdrowia. Mimo dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, nie podwyższa on stężenia triglicerydów i cholesterolu we krwi.

 

Użycie olejku kokosowego do smażenia z pewnością przypadnie również tym, którzy chcą stracić trochę na wadze. Zawarty w olejku tłuszcz pobudza procesy przemiany materii, co bezpośrednio przekłada się na przyspieszoną utratę masy ciała. Dzięki temu olejek kokosowy można stosować w codziennej diecie, co zagwarantuje niektórym powrót do utraconej formy.

 

Olejek stanowi uniwersalny środek, gdyż nadaje się do smażenia różnego rodzaju potraw. Wysoka temperatura idąca z głębokim smażeniem pozwala przygotować idealne mięso, a także ryby. Wydzielający się aromat jest bardzo przyjemny i pozwoli nadać orientalnego charakteru oraz nuty kokosa, wzbogacając smak potrawy o dodatkowe walory smakowe. Efekty stosowania olejku kokosowego w przypadku mięs, są jeszcze lepsze przy smażeniu słodkich potraw. Naleśniki, omlety czy placki zyskują dodatkowo na aromacie oraz nie ulegają łatwo przypaleniu. Delikatne desery na bazie olejku kokosowego przypadną szczególnie dzieciom.

 

Jak smażyć na olejku kokosowym?

 

Zanim zabierzemy się za smażenie, należy zapamiętać jedną rzecz. Olejek kokosowy zachowuje stały stan skupienia lub ciekły - w zależności od tego, w jakiej temperaturze będzie przechowywany - wysokiej lub niskiej. Najlepiej przechowywać go w zaciemnionym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej, dzięki czemu zachowa on stałą strukturę.

 

Poniżej umieszczamy krótki instruktaż smażenia na olejku kokosowym:

1.       W zależności od stanu skupienia należy go najpierw przełożyć/przelać za pomocą łyżki na patelnię.

2.     Następnie trzeba poczekać kilka sekund, aby olejek w pełni się rozpuścił.

3.     Po całkowitym rozpuszczeniu można rozpocząć smażenie.

 

 

Duża ilość drogocennych właściwości olejku kokosowego sprawi, że możemy w łatwy sposób zadbać o własne zdrowie, zapewniając sobie jednocześnie wyjątkowy smak codziennie przyrządzanych potraw.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta