Jak zrobić domowe lody ? 3 istotne kroki

10. 02. 2018

Sezon letni nierozłącznie wiąże się z chłodnymi napojami oraz przekąskami. Ulubionym sposobem na odrobinę ulgi dla większości z nas są lody. Jednak w dobie coraz większej dbałości o jakość tego, co spożywamy, często stajemy się bardzo wymagający. W małych i dużych miastach mnożą się lodziarnie stawiające na naturalne przepisy. Jednak coraz więcej osób woli samemu zadbać o swoje kubki smakowe. Pojawia się więc pytanie jak zrobić lody w domu, aby były smaczne, puszyste, ale przede wszystkim nie zawierały niepotrzebnych i niezdrowych dodatków?

Domowe lody = naturalne składniki

 

Przygotowanie naturalnych lodów jest niezwykle proste - potrzebne Ci będą: mleko, śmietana kremówka, cukier oraz żółtka jajek. I to w zupełności wystarczy do przygotowania domowych lodów śmietankowych. Oczywiście jest to pewna baza, a dodając do niej poszczególne składniki, takie jak bakalie, owoce lub ekstrakty smakowe, można uzyskać całą gamę doskonałych smaków.

 

Pyszne domowe lody bez maszyny i specjalnego sprzętu

 

Jeżeli masz już wszystkie potrzebne składniki, możesz przejść do dalszych czynności. Pierwszy etap, czyli przygotowanie masy, jest stosunkowo prosty. Należy utrzeć żółtka jajek z cukrem, a następnie dolewać stopniowo zagotowane mleko, uważając przy tym, aby żółtka się nie ścięły. Następnym krokiem jest dodanie ubitej śmietany kremówki (oczywiście po wystygnięciu masy) oraz dokładne zmiksowanie całości. I gotowe! Możemy już przejść do następnego etapu, czyli mrożenia.

 

Co zrobić żeby domowe lody były miękkie

 

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie mrożenie. Wymagać to będzie trochę zachodu. ale efekty będą zaskakujące! Po przygotowaniu masy lodowej, zmiksuj ją bardzo dokładnie, co zapewnia odpowiednie napowietrzenie. Następnie włóż całość do zamrażarki i powtarzaj tę czynność, co ok. 2 - 3 godziny. Powinno to usunąć ewentualne kryształki zamarzniętej wody i sprawić, że lody będa miękkie, gładkie i puszyste.

 

Domowe lody fit - przyjemność bez wyrzeczeń

 

Dbasz o linię, ale nie chcesz rezygnować z ulubionych letnich smaków? Żaden problem! Wiele przepisów uwzględnia potrzeby osób zwracających uwagę na dietę i pokazuje, że można z łatwością, zastępując niektóre składniki, przygotować w domu niskokaloryczne lody, które będą smakować równie dobrze, jak te tradycyjne. Możesz na przykład zamiast śmietanki użyć jogurtu naturalnego lub oprzeć cały przepis np. na mleku kokosowym (które doda od razu wyjątkowego smaku). To jest główna przewaga własnego przygotowania nad gotowymi produktami. Jeżeli chcesz, możesz stworzyć lody domowe bez cukru, zastępując go miodem, syropem klonowym, czy też syropem z agawy. Często też wystarczy wykorzystać naturalną słodycz owoców, aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

 

Kiedy lato zbliża się nieubłaganie, warto pomyśleć o przygotowaniu ulubionych lodów w domu. Odrobina wysiłku z tym związana, z pewnością zostanie wynagrodzona niesamowitymi doznaniami smakowymi. Nie od dziś wiadomo, że to co naturalne jest najlepsze. Zadbaj więc o siebie oraz swoich bliskich i pozwól sobie na odrobinę przyjemności.

 

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta