Czy warto jeść grzyby?

13. 07. 2018

Autor: Promoceny

Dary lasy, którymi są grzyby, bywają niedoceniane. Czasem nawet ich miłośnicy zastanawiają się, czy warto jeść grzyby. Opowiedzmy więc o ich wadach i zaletach, rozwiewając kilka mitów.

Dary lasy, którymi są grzyby, bywają niedoceniane. Czasem nawet ich miłośnicy zastanawiają się, czy warto jeść grzyby. Opowiedzmy więc o ich wadach i zaletach, rozwiewając kilka mitów.

Wartości odżywcze grzybów

W powszechnej świadomości grzyby uchodzą za bezwartościowe, jedzone tylko dla przyjemności. Nie jest to do końca prawda. Wartości odżywcze grzybów rzeczywiście ustępują warzywom czy rybom. W grzybach znajdziemy błonnik, witaminy z grupy B oraz D (dlatego to wartościowy element diet bezmięsnych), a także minerały: selen, potas, fosfor, mangan, miedź i żelazo. Do najbardziej wartościowych grzybów należą pieczarki, borowiki i boczniaki.

Grzyby i zdrowie

Jedzenie grzybów nie jest zalecane osobom starszym i małym dzieciom, gdyż są one dosyć ciężkostrawne. Jednak jeśli nie wywołują one dolegliwości, można śmiało włączyć je do diety. Grzyby i zdrowie to temat obszerny i złożony. Z jednej strony nie zastąpią one innych pokarmów ani superfoods. Z drugiej strony to jedzenie nieprzetworzone i naturalne. Sezon na grzyby sprzyja osobom z nadciśnieniem oraz cukrzycą – a to za sprawą minerałów i błonnika.

Jak przyrządzać grzyby

Aby grzyby był możliwie najłatwiejsze w trawieniu i bezpieczne, należy je odpowiednio przyrządzać. Przed obróbką trzeba je oczywiście umyć – a najlepiej wymoczyć w wodzie, by na pewno pozbyć się insektów i zanieczyszczeń. Podczas smażenia lub duszenia nie należy grzybów przypalić ani dodać zbyt wiele tłuszczu. Najlepiej jest używać ich jako dodatku do innych potraw, wówczas na pewno nie zjemy nadmiaru i nic nam nie zaszkodzi. Ważne jest też jak przechowywać grzyby. Wskazane jest suche i niezbyt gorące miejsce. Nigdy nie wolno trzymać grzybów w folii ani zamkniętym plastykowym pojemniku. Nie tylko stracą swój smak i konsystencję, ale mogą się zepsuć.

Obserwuj nas:

Popularne sieci handlowe

Miasta